לפני או אחרי הנישואין: מתי כדאי לחתום על הסכם ממון?

גם אם אתם בשיא ההתרגשות לפני החתונה, או אולי נשואים באושר כבר תקופה, כדאי שתקראו על ההסכם שיוכל למנוע מכם לא מעט צרות בעתיד. עו"ד טלי אויזרוביץ' מסבירה למה הסכם ממון הוא לא מילה גסה

אשטון קוצ'ר ודמי
אם רק היו חותמים על הסכם ממון. דמי ואשטון בימים טובים יותר צילום: getty images

דמי מור ואשטון קוצ'ר התגרשו כבר מזמן, אבל הפרידה שלהם מסרבת לרדת מהכותרות והם יפגשו בקרוב בבית המשפט. ככה זה כשמתווכחים על מאות מיליונים של דולרים. כל אחד רוצה יותר לעצמו מהרכוש המשותף שהצטבר. יכול להיות שהסכם ממון היה פוטר אותם מלהתווכח ולשלם מאות אלפי דולרים על ייצוג משפטי.

הסכם ממון, אותו הסכם קצר שקובע מה שייך לכל אחד מבני הזוג במקרה של גירושין, יכול למנוע לא מעט צרות. איך? עו"ד טלי אויזרוביץ' מנהלת פורום גירושין במתחם פרקליטיIL מסבירה:

"הסכם ממון בין בני זוג הוא הסכם הצופה איך יתחלק הרכוש שיצברו בני הזוג בזמן הנישואין או שקיים ברשותם לפני הנישואין, וזאת במקרה של פירוד עקב גירושין או מוות חס וחלילה", אומרת עו"ד אויזרוביץ'. "אם נעשה לאחר הנישואין, ההסכם צריך לקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט, על מנת שיהיה מחייב, לעומת הסכם הנחתם לפני הנישואין אותו ניתן לאשר את ההסכם בפני נוטריון.

הגעתם לנישואים עם רכוש לפני החתונה?

חוק יחסי ממון קובע כי רכוש שיש למי מבני הזוג מלפני הנישואין יישאר שלו. מתנה וירושה שמתקבלות לפני או בזמן הנישואין שייכים למי שקיבל. כמו כן, קובע החוק שרכוש שנצבר בזמן הנישואין הוא משותף לשני בני הזוג. אבל יחד עם זאת, חשוב לזכור, כי מה שקובעים בני הזוג בהסכם ממון גובר על חוק יחסי ממון: חלוקת הרכוש שנקבעה בהסכם היא זו שתקבע במקרה הצורך.

חשוב לציין שאין מדובר אך ורק ברכוש פיזי אלא גם בזכויות פנסיה, זכויות לקבלת כספי פיצויים במקרה של פיטורין וכל נכס ששווה כסף כגון מניות, קופות גמל וכדומה.

"לפי חוק יחסי ממון, נראה לכאורה כי הסכם ממון נועד רק למי שרוצה להפריד את הרכוש שהוא צובר בזמן הנישואין מבן זוגו, מאחר והחוק עצמו קובע הפרדה ברכוש מלפני נישואין, נכסים, ירושות ומתנות", מסבירה עו"ד אויזרוביץ'. "אולם, הסכם ממון נועד להבטיח חלוקה הוגנת של אותו רכוש שהחוק קובע שהוא נפרד (מתנות ירושות ורכוש מלפני נישואין) שכן במהלך החיים המשותפים כל צד תורם את חלקו למאמץ המשפחתי, אם בגידול הילדים וניהול הבית ואם בעבודה מחוץ לבית, ויכול להיווצר שיתוף בהתנהגות בנכסים הנפרדים הללו. כלומר, בני הזוג מסכמים מראש חלוקה גם של הנכסים מלפני הנישואין וגם בנכסים שעלולה להתרחש מחלוקת לגביהן בעקבות השימוש המשותף לאורך השנים.

שיתוף בהתנהגות יכול למעשה לגרום לכך שבמקרה ואין הסכם ממון ובני הזוג נפרדים, המאמץ המשותף בתחזוקת הדירה והתא המשפחתי יכול להביא לחלוקה שווה של הנכס במקרה של גירושין. זהו גם המעשה הראוי וההוגן, שכן אם נניח שבני הזוג גרים בדירה של האישה מלפני הנישואין 15 שנים, האישה אינה עובדת אלא מטפלת בבית ובילדים והבעל עובד, מפרנס וצובר זכויות פנסיוניות. זכויותיו הפנסיוניות משותפות, כיוון שנצברו בזמן הנישואין, משכורתו השוטפת משמשת למחיית המשפחה, הבעל לא חוסך לעצמו כספים כי הוא מסתמך על הדירה הזו, ומבין מבת זוגו, שלאחר כל כך הרבה שנים, ולאחר תרומה כלכלית כל כך גדולה מצדו, הדירה משותפת.

האם הוגן שביום הגירושין, לאחר 15 שנות חיים משותפים, ימצא עצמו הבעל ללא דירה ועם מחצית מזכויות הפנסיה שחסך לעת זקנה ואילו האישה תהיה בעלת הדירה בשלמותה וזכאית למחצית מהחיסכון הפנסיוני שלו? הרי לו היה יודע שהדירה אינה שלו הייתה לו האפשרות להסדיר ולהבטיח את עתידו באמצעות הסדר עם אשתו, כשהיחסים היו עוד טובים.

אם בני הזוג היו חותמים על הסכם ממון עוד בתחילת הנישואין, היה הדבר טוב לשניהם: האישה הייתה מבטיחה שהדירה לא תשותף עם הבעל "בדרך התנהגות" והבעל היה מבטיח את עתידו בדרכים שונות, כגון: רכישת דירה משותפת נוספת עם משכנתא, הקטנת רמת החיים וחיסכון כספי, שמחציתו הייתה נשארת לו, ועוד דרכים.
כלומר, עצם הידיעה מראש על המצב הכלכלי של כל אחד מבני הזוג יכולה לסייע להם לתכנן את צעדיהם לעתיד למקרה של גירושין.

"זוגות רבים נרתעים מלערוך הסכם ממון"

הסכם ממון הוא מחויב המציאות במצבים בהם הנישואין מתחילים באי שוויון כלכלי ו/או אם נוצר אי שוויון כלכלי במהלכן. גם כשמדובר בבני זוג שאחד מהם או שניהם בעלים של רכוש מורכב כגון: עסק, חברה, מוניטין, קניין רוחני ועוד, מומלץ לערוך הסכם ממון מהסיבה, שרכוש כזה הוא קשה לחלוקה. הוא בעל ערך רב, אך אינו נזיל מבחינה כספית ועל כן רצוי לחשוב על דרכים יצירתיות לחלוקתו, כל עוד היחסים בין בני הזוג טובים ויפים, לפני ובטרם שעת המשבר, אז יהיה מאוחר מידיי. ובמקרה של מאבק בבית המשפט ההליכים עשויים להיות כואבים, ארוכים ויקרים.

עו"ד טלי אויזרוביץ
לא לפחד לערוך הסכם ממון לפני הנישואין – עו"ד טלי אויזרוביץ

זוגות רבים נרתעים מלפנות לבן זוגם בבקשה לערוך הסכם ממון בשל העובדה שהדבר עלול להעליב ולפגוע בבן הזוג, ייתפס כלא רומנטי וכהבעת אי אמון בבן הזוג.
אולם, למעשה, כל מה שההסכם קובע הוא הפרדה רכושית במקרה של גירושין. לכן הליכי גירושין הם אכזריים, קשים וכואבים ובדרך כלל מתעכבים בעיקר על כסף ורכוש וחלוקתו.

ולסיכום, מי שעורך או מתכנן לערוך הסכם ממון מומלץ שיעשה זאת בסיוע עו"ד שמתמחה בתחום דיני משפחה, שכן מדובר בהסכם מהמורכבים והחשובים שאדם עושה בימיי חייו, אפילו יותר מחוזה רכישת או מכר דירה.
עו"ד טלי אויזרוביץ', מתמחה בדיני משפחה ומנהלת את פורום גירושין במתחם פרקליטיIL

>> זקוקים לייעוץ משפטי? היכנסו עכשיו והתייעצו עם עורך דין

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה