הטרדה מינית: הדרך השקטה והחוקית להעניש את המטריד

השפלות, השמצות והאשמות בדבר "התנהגות מינית": כל אלה הם רק טעימה ממה שצריכה לעבור נפגעת הטרדה מינית שבוחרת להתלונן. אך האם מסע הייסורים הזה הוא אכן עניין של הכרח? מסתבר שיש דרך אחרת, שקטה, קצרה, דיסקרטית וחוקית, להעניש את המטרידים. עו"ד דורון ויינרייך מסביר

אודליה כרמון

אודליה כרמון, א' ממשרד התחבורה."החקירה מעלה מחדש את הטראומה" צילום: גלעד טוקטלי

הטרדה מינית היא חוויה קשה ומורכבת, אך נראה כי קשה מכך הוא מסע הייסורים אותו צריכות לעבור הנפגעות המחליטות להילחם על צדקתן ולהגיש תלונה.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך מוכרת לכולנו בתור א', היא אודליה כרמון, ממשרד התחבורה, שהתפרסמה בעל כורחה כאשר החליטה להתלונן על משה קצב ונאלצה להתמודד עם חווית משפילות והאשמות שהוטחו בה במהלך החקירה.

ולייק כבר עשיתם לעמוד הפייסבוק של פרקליטי IL?

בספרה "אשת סוד", היא מתארת את דרך הייסורים שנאלצה לעבור, הכינויים הקשים שספגה וההערות המשפילות בנוגע "למתירנות מינית" שהוטחו בה במטרה לערער את אמינותה: "לפני ששולחים אישה להתלונן", היא סיפרה לאילנה דיין, "יש לוודא שיש בה את כוחות הנפש ואת המשאבים המעשיים והכלכליים להתמודד עם המצב המורכב והכואב".

סיפורה של אודליה כרמון הוא רק סיפור אחד. נפגעות הטרדה מינית שוקלות אינספור פעמים אם להגיש תביעה על מנת להימנע ממסע צלב כזה, ולא פעם, למרבה הצער, בוחרות לוותר. אך האמנם מדובר בהכרח המציאות? האם כל נפגעת הטרדה מינית תיאלץ לעבור דרך ייסורים במסעה אחר הצדק? התשובה היא ממש לא. יש דרך אחרת, שקטה, יעילה, קצרה, דיסקרטית וחוקית, להעניש את המטריד מינית. עו"ד דורןן ויינרייך, העוסק בייצוג קרבנות הטרדה מינית ומייעץ במתחם פרקליטי IL מסביר.

דרך אלטרנטיבית להעניש את המטריד מבלי להיענש על דוכן העדים

"שתי אפשרויות מרכזיות עומדות בפניה של נפגעת הטרדה מינית שמחליטה לתבוע את המטריד:

1. תביעה פלילית: תביעה של המדינה נגד אדם כלשהו (נאשם) על עבירות פליליות שכרוכות במאסר או בקנס. מוגשת תלונה במשטרה, המשטרה חוקרת, מעבירה את התיק עם המלצות לפרקליטות אם להגיש או לא להגיש כתב אישום. הפרקליטות מקבלת החלטה המאד תלויה בהערכתה אם יש סיכוי מעבר לכל ספק סביר (99% – 98%) להשיג הרשעה. בדרך יכולות להיסגר גם עסקאות טיעון למיניהן. במסגרת ההליך הפלילי, מתבצעות חקירות במשטרה ולעיתים גם בפרקליטות, ולאחר מכן על דוכן העדים על ידי הסניגור של הנאשם.

2. תביעה אזרחית: תביעה המוגשת על ידי אדם אחד (או חברה) נגד אדם אחר (או חברה). כאן אין נאשם אלא תובע ונתבע. התביעה היא בדרך כלל לקבלת פיצוי כספי או כדי לאכוף עשיה כלשהי עפ"י חוזה או חוק או כדי למנוע מעשה כלשהו.

בתחום האזרחי, אפשר גם להגיע להסכם מחוץ לכתלי בית המשפט, או לפני שהתביעה בכלל מוגשת (בהידברות ישירה בין עורכי הדין) או אחרי שהתביעה מוגשת (בתי המשפט נוהגים להפנות את הצדדים להליכי גישור שאם מגיעים בהם להסכמות, ההליך המשפטי מתבטל).

"אם מוגשת תביעה במסגרת ההליך האזרחי, עורך הדין של המטריד חוקר חקירה נגדית את התובעת (זו שהוטרדה או התקפה מינית) ומטרתו לערער את אמינות הגרסה שלה. על מנת לעשות זאת, הוא יכול לתקוף את המוסריות שלה, את התנהגותה המופקרת לכאורה, וכן לתקוף כל דבר אחר במטרה לערער את בטחונה ואת אמינותה. מדובר בתהליך קשה וטראומטי לזו שהוטרדה מינית או נפגעה מינית ובמהלכו היא חווה פעם נוספת את כל הטראומה מחדש, פצעים נפתחים ופעמים רבות היא מתחרטת שבכלל התחילה עם כל הסיוט הזה".

אז מה עושים?

"יש דרך אלטרנטיבית, שברוב המקרים חוסכת את הסבל הזה ומאפשרת להגיע להסכם שבמהלכו הנפגעת מקבלת פיצוי גבוה וכל המהלך המשפטי מתבטל או בכלל לא מתחיל", מסביר עו"ד ויינרייך. "הגשת תלונה במשטרה היא דרך חוקית ולגיטימית לחלוטין, המהווה זכות בסיסית של כל אזרח, אך דווקא המשפט האזרחי במקרה זה יכול לספק קשת רחבה של כלים יעילים המאפשרים להיפרע מהמטרידים מינית מבלי לעבור את ההליך הבירוקרטי הארוך והפולשני, החשיפה לתקשורת, ההתמודדות עם הסביבה המקצועית והחברתית, והמשאבים הנפשיים ולעיתים גם כלכליים".

אז מה ההמלצה לנפגעות ונפגעי ההטרדה המינית?

עו"ד דורון ויינרייך
יש דרך יעילה ודיסקרטית לטפל במטרידים מינית. עו"ד דורון ויינרייך
צילום: יחסי ציבור
"ברוב המוחלט של המקרים, ההמלצה היא להעדיף את האופציה האזרחית, במטרה להגיע להסכם פיצוי מחוץ לכתלי בית המשפט. באחוז גבוה מאד מהמקרים, מתאפשר לנפגעות ונפגעי ההטרדה המינית לקבל פיצוי גבוה ובכך להעניש קשות את המטרידים תוך שהם חוסכים מעצמם חשיפה וחקירות נגדיות. הדרך הזו גם מקנה לנפגעים שליטה גם מלאה על התהליך, בניגוד להליכים האחרים בהם השליטה על התהליך כמעט ולא קיימת (ההליך הפלילי) או שהינה חלקית (הליכים אזרחיים למיניהם)".

"מהניסיון שלנו מהטיפול במקרים כאלה", מסכם עו"ד ויינרייך, "הגשת תביעה אזרחית היא דרך אפקטיבית יותר, קצרה יותר, דיסקרטית יותר יעילה ושקטה יותר לטפל במטרידים מינית".

עו"ד דורון ויינרייך, עוסק בייצוג נפגעות הטרדה ותקיפה מינית, מנהל פורומים באינטרנט בנושא הטרדה ותקיפה מינית וכן מרצה בתחום. מייעץ בנושאי הטרדה מינית בפרקליטי IL

התייעצו עם עורך דין עכשיו>>

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה