עומדים לקנות דירה? כללי רכישה

שלב החיפוש הסתיים ומצאתם את דירת החלומות שמתאימה למידותיכם. מה עושים עכשיו? עו"ד יעל פרי, המתמחה בדיני מקרקעין נותנת עשרה כללי רכישה שאסור לסטות מהם

עו"ד יעל פרי, פרקליטי IL
עו"ד יעל פרי
שלב החיפוש הסתיים ומצאתם דירה שמתאימה למידותיכם. מבחינת הגודל, המיקום, הקומה, ויש אפילו גן קרוב לילדים. אז מהם השלבים העומדים בדרככם לבעלות על הדירה המושלמת?

דבר ראשון, סכמו עם המוכרים על המחיר, תנאי התשלום ומועד קבלת הדירה. בשלב השני פנו לעורך דין הבקיא בתחום דיני המקרקעין. ישנה נטייה לאנשים המשקיעים את מיטב כספם ולעיתים את כל חסכונותיהם לשכור שירותיו של עורך דין בהתאם להצעת שכר הטרחה הנמוכה ביותר שקיבלו. זוהי טעות נפוצה שתוצאותיה עלולות להיות בעלות השלכות קשות או הפסדים כספיים בשיעורים גבוהים.

משום שישנם בדיקות מקדמיות שיש לבצע בנוגע לנכס, טרם חתימה על חוזה רכישת דירה. עו"ד הבקיא בתחום המקרקעין ובעל ניסיון בעריכת חוזי רכישה של נכסים יבצע בדיקות אלה עבורכם. למשל: בדיקת מצב הזכויות בנכס: היכן וכיצד הנכס רשום, האם הוא רשום בלשכת רישום המקרקעין/מנהל מקרקעי ישראל?

יש לוודא כי הבעלים היחיד והמחזיק הבלעדיים בנכס הם המוכרים. ישנם מקרים רבים בהם "מוכר" התחזה לבעלים של נכס ומכר נכס שלא היה לו מעולם. הקונים מצאו עצמם שידם על ראשם ללא כסף וללא דירה.

יש לבדוק התאמה של תעודות הזהות למספרי תעודות הזהות והשמות המופיעים ברישומים של הנכס במוסדות הרלוונטיים. בנוסף יש לבדוק  האם ישנם בעלים נוספים לנכס או האם הנכס מושכר או תפוס על ידי אדם אחר שאינו הבעלים ולהביא לידי ביטוי ולעגן את הדבר בחוזה תוך הגנה על זכויות הקונה.

במקרה של דירה חדשה, האם הבניה הושלמה? האם הבניין רשום על פי תוכנית בניין ערים. בדקתם האם קיימים על הנכס עיקולים, שעבודים, צווי הריסה או שישנם בו חריגות בניה. כלומר, מה שנראה לעין, אינו בהכרח חוקי, ויום אחרי חתימה החוזה, הדבר יהפוך להיות הבעיה שלכם.

>> היכנסו למתחם פרקליטי IL והתייעצו אונליין עם עורך דין

בדיקה נוספת היא האם צפויים שינויים בסביבת הנכס. אולי בונים מגדל מגורים, קניון או בית ספר בקירבת מקום? אולי כביש חדש שיסלל יגרום לכך שקווי אוטובוס רועשים יעברו מתחת לחלון ביתכם החדש? הדבר יכול להשפיע משמעותית על ערך הנכס.

יש לבדוק את החובות או הפטורים להם אתם זכאים מול רשויות המס. על הקונים לשלם מס רכישה, וקיומה של דירה נוספת בבעלות הקונים תשפיע על מדרגות המס שיידרש הקונה לשלם עת הוא רוכש נכס.

מול הבנק, עליכם לבדוק את אפשרות נטילת משכנתא על הנכס. הצטיידו באישור בכתב מהבנק על הסכמתו להעניק את המשכנתא המבוקשת ועגנו בחוזה את התחייבות המוכר לשתף פעולה לצורך נטילת המשכנתא על ידי הקונה.

יש לרשום הערת אזהרה על ביצוע העסקה או להבטיח את כספי הקונה עד להעברת הזכויות בנכס על שם הקונה .

כמובן שיש לדווח על העסקה לרשויות המס בהתאם למועדים הקבועים בדין ולהשלים את העברת הזכויות בנכס באופן מלא לאחר קבלת כל האישורים הרלוונטים.

>> עו"ד יעל פרי היא מנהלת פורום קיבוצים ומושבים בפורום פרקליטי IL

(כתבה ממומנת)

תגובות  (0 תגובות ב 0 דיונים)

הוסף תגובה